Jak wybrać odpowiedni żłobek?

Wybór żłobka dla naszego dziecka nie jest wcale taką łatwą sprawą każdy rodzic chciałby powierzyć swoją pociechę pod jak najlepszą opieką. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo i rozwój dziecka. Wydaje się, że zatrudniona w takiej placówce profesjonalna kadra opiekunów z pewnym doświadczeniem, odpowiednie wyposażenie i lokalizacja żłobka mogą już spełniać pewne oczekiwania rodziców. Z praktyki okazuje się, że czasem to nie wystarcza.

Na czym więc się opierać w doborze żłobka i gdzie szukać informacji na temat danej placówki?

W większości przypadków rodzice zaglądają do internetu i zawierzają opinią tam przedstawionym nie jest to do końca wiarygodne, a na pewno nie może zadecydować o doborze placówki. Oprócz tego co znajdziemy w internecie konieczne jest osobiste złożenie wizyty w żłobku, zapoznanie się z osobami tam zatrudnionymi głównie z kierownictwem żłobka i sprawdzenie na ile deklaracje z internetu się sprawdzają. Warto dowiedzieć się czy w żłobku panują zwyczaje nie ograniczające dostępu rodzicom do sal gdzie przebywają dzieci. Obecnie w niektórych placówkach montowany jest monitoring, pozwala to rodzicom poprzez internet spojrzeć jak spędza ich dziecko. Jest wielu przeciwników takiego rozwiązania ale jest ono na pewno korzystne dla rodziców, którzy mają w ten sposób poczucie większego bezpieczeństwa swojej pociechy. Świadczy to także, że zatrudnione tam osoby nie mają nic do ukrycia.

Klubik dziecięcy czy żłobek?

Tradycyjne żłobki przyjmują dzieci w wieku od 4miesięcy do 3 lat i ferują opiekę nawet do 10 godzin dziennie. Jest to więc dobre rozwiązanie przede wszystkim dla rodziców pracujących zawodowo. W klubikach dziecięcych rodzice lub opiekunowie przebywają z dziećmi zazwyczaj kilka godzin ma to spowodować lepszą zdolność integracji i edukacji. Dzieci mają tu profesjonalne zajęcia edukacyjne poprzez różnego rodzaju zabawy, a przy tym uczą się nawiązywania kontaktów z innymi maluchami.

Profesjonalnie prowadzony żłobek dużą wagę przywiązuje do spełnienia wszelkich możliwych warunków służących adaptacji dziecka w nowym dla niego otoczeniu. W dobrych żłobkach rodzice proszeni są o wypełnienie specjalnej karty dziecka w której opisuje jego przyzwyczajenia oraz czym lubi się bawić, co je uspokaja, co najbardziej lubi jeść, jaką ma ulubioną zabawkę. Oprócz tego rodzice mają możliwość spotkania z psychologiem i pielęgniarką aby mgły bliżej zapoznać się z osobowością i zachowaniami dziecka. Bardzo dobrym zwyczajem w niektórych żłobkach stały się zajęcia otwarte dla rodziców z dziećmi mającymi stać się wychowankami danego żłobka. W trakcie trwających 2 do 3 godzin zajęć rodzice i dzieci poznają wychowawców zaznajamiają się z całym wnętrzem żłobka poznają zwyczaje w nim panujące. Dla dzieci dodatkowo jest to możliwość zawarcia znajomości z dziećmi co później procentuje kiedy malec przyjdzie do placówki już sam bez opiekuna.

Dobrym zwyczajem jest także informowanie rodziców, że dziecko może przynieść z domu swoją ulubioną zabawkę z którą nie lubi się rozstawać. Takie wprowadzenie dziecka w nową dla niego sytuację pozwala na znaczące ułatwienie jego adaptacji w nowym miejscu i z nieznanymi mu dotąd osobami oraz wydaje dobre świadectwo takiej placówce.

Opiekunowie z powołanie

Aby żłobek funkcjonował nie nagannie i spełniał swoją rolę w należyty sposób potrzebna jest odpowiednia kadra pracowników. Chodzi tu przede wszystkim o takich ludzi którzy lubią pracować z dziećmi i wśród dzieci. Aby pracować w żłobku jako opiekunka nie koniecznie trzeba być zawodowym pedagogiem. Może to równie dobrze być wykształcenie pielęgniarskie lub położnicze oraz pewne doświadczenie w pracy z małymi dziećmi. W żłobku gdzie przebywają niemowlęta opiekunkę powinna cechować cierpliwość i opanowanie niezbędne przy opiece nad tak małymi dziećmi. Warto więc przyjrzeć się personelowi aby sprawdzić czy można mu zaufać.

Po upływie regularnego uczęszczania do żłobka miesiąca obserwujmy dziecko czy jego zachowanie wskazuje, że chętnie idzie do żłobka. Jeśli tak to znaczy, że dokonaliśmy właściwego wyboru.