Kiedy niemowlę powinno zacząć
siedzieć, mówić i chodzić?

Rozwój psychofizyczny każdego dziecka jest sprawą indywidualną, każde dziecko ma inne predyspozycję rozwojowe pewne jest, że następują one zazwyczaj w szybkim tempie. Powszechnie wiadomo, że nie można jednoznacznie podać wieku dziecka w którym powinno ono już mówić siedzieć czy chodzić. Mogą tu wystąpić różnice w czasie nie powinny one jednak niepokoić rodziców chyba, że pociecha skończyła pierwszy rok życia i nie potrafi samodzielnie siedzieć. Powodem do niepokoju będzie na pewno dwulatek, który nie nauczył się samodzielnie chodzić wtedy należy koniecznie zwrócić się po pomoc do lekarza.

Samodzielne siedzenie

Niemowlę, które ukończyło 7 miesiąc życia z zasady powinno już posiadać umiejętność siedzenia bez podparcia u niektórych dzieci może się to przeciągnąć do 10 miesiąca życia. Do tego czasu nie zaleca się sadzania dziecka opartego na poduszkach czy ramie krzesełka.

Samodzielne chodzenie

Dziecko powinno zacząć stawiać pierwsze samodzielne kroki pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia, czasami następuje to jeszcze przed ukończeniem roczku. W opinii lekarzy pediatrów nie zalecane jest uczenie dziecka umiejętności chodzenia na siłę. U niektórych dzieci wymagane jest więcej czasu aby mięśnie i stawy były odpowiednio silne do samodzielnego chodzenia.

Od kiedy dziecko powinno mówić

Dwumiesięczne niemowlę wydaje pewne dźwięki ale przypominają one jedynie pojedyncze samogłoski, półroczny malec zaczyna gaworzyć wypowiadając sylaby przeciągając je. Po ukończeniu roku dzieci zazwyczaj powinny już wypowiadać słowa jako pierwsze jest to zazwyczaj mama, tata i baba. Po skończeniu dwóch lat malec potrafi już budować pojedyncze słowa. Przedtem jednak buduje słowa, których znaczenie znają najbliższe osoby.

Zakup pierwszego obuwia

Zakup pierwszego obuwia dla dziecka, które dopiero zaczęło chodzić zależy raczej od wyboru rodzica. Opinie lekarzy pediatrów są tu podzielone dlatego nie ma jednoznacznego zdani co lepsze: tradycyjne kapcie z gumową podeszwą i usztywnioną piętą czy skarpety antypoślizgowe.

Jak zmierzyć rozmiar stopy

Obecnie pomiar stopy dziecka można z łatwością dokonać w sklepie do którego udamy się po buciki. Wiele z takich sklepów ma w swoim wyposażeniu skanery, miarki wskazujące wielkość stopy. Warto jednak zabezpieczyć się w tradycyjny patyczek gdyby okazało się, że sklep, który wybraliśmy nie ma takich udogodnień. Warto wiedzieć, że w przypadku wystąpienia u dziecka tak zwanej koślawości należy zgłosić się do ortopedy. Lekarz zaleci specjalne obuwie z obcasem Thomasa, które pozwolą zahamować rozwój wady.