Najlepsze obuwie dla dziecka

Z wielu opinii wynika, że najlepiej sprawdza się obuwie wiązane, które daje stopom najlepszą stabilność. Wygodne buciki powinny posiadać sprężystą podeszwę, i powinny być o centymetr dłuższe od stopy dziecka. Dobrze jeśli przód obuwia jest zaokrąglony daje to dziecku większą swobodę poruszania palcami. Warto zwrócić uwagę czy buciki, które wybraliśmy są wykonane z naturalnego materiału lub przynajmniej z takiego, w którym stopa dziecka nie będzie się pocić. Obuwie powinno też mieć odpowiednią wagę ważne aby nie było za ciężkie. Lekkie obuwie sprawi, że malec nie będzie narażony na męczenie nóżek. Buciki dla dziecka powinny być nie tylko wygodne ale i estetycznie wyglądające wtedy zakładanie ich sprawi dziecku przyjemność. Obecnie na rynku jest duży wybór obuwia z elementami odblaskowymi. W przypadku zakupu obuwia jesienno-zimowego należy wziąć pod uwagę grubość podeszwy. Na tę porę roku gruba podeszwa ochroni stopy przed wychłodzeniem.

Gdzie kupić obuwie

Jeśli najpierw sami udamy się do sklepu i wybierzemy model butów sprawdźmy czy aktualnie dostępne są w rozmiarze, który nas interesuje. Warto też zadać pytanie czy można w razie potrzeby wymienić zakupione obuwie. Pozwoli to na szybsze dokonanie zakupy podczas kolejnej wizyty z dzieckiem wtedy wystarczy przymiarka bucika na nóżkę dziecka. Będziemy też wiedzieć, że nasza wyprawa z dzieckiem zakończy się zakupem butów.

Jak sprawdzić czy kupione obuwie nie jest za małe

Kiedy malec po założeniu nowych bucików przez dłuższą chwilę pochodzi w nich po domu zaobserwujmy czy nie narzeka na ból palców. Oznaką, że obuwie może być za małe jest nieporadne stawianie kroków. Warto wiedzieć, że stopa dziecka rośnie bardzo szybko może to być nawet do trzech numerów w ciągu roku w pierwszych latach życia.

Raczkowanie

Każde dziecko zanim rozpocznie samodzielne chodzenie zazwyczaj przechodzi etap raczkowania, czyli chodzenia na czworaka. Dzieje się tak zazwyczaj pomiędzy 8 a 11 miesiącem życia ma to dość istotny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Okazuje się bowiem, że pełzanie i raczkowanie pozytywnie wpływają na rozwój mózgu u dzieci oraz rozwój koordynacji ruchowej i utrzymania równowagi. Dzięki raczkowaniu dziecko uczy się rozeznania w odległości pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Raczkowanie jest dobrym wstępem przed nabyciem umiejętności chodzenia oraz kształtuje naturalność krzywienia kręgosłupa i jego stabilność. Raczkując dziecko wzmacnia poszczególne partii mięśni, oraz doskonale działa na mózg. W trakcie raczkowania u malca obie półkule współdziałają ze sobą ponieważ prawą część ciała kontroluje lewa półkula, a lewą część ciała prawa półkula. Dzięki temu dziecko uczy się dwuocznego widzenia i dwuusznego słyszenia.

Z raczkowaniem u dzieci bywa różnie jednym przychodzi to z łatwością inne muszą się nieco natrudzić. W takim przypadku warto pomóc malcowi w tej czynności ułatwiając mu to w miarę możliwości. Trudnością w raczkowaniu mogą być położone na podłodze panele są one śliskie i utrudniają znacznie chodzenie na czworaka. Warto więc stworzyć odpowiednie do raczkowania podłoże, a najlepszy będzie dywan lub wykładzina dywanowa. Dobrym pomysłem będzie jeśli wokół dziecka rozrzucimy jego zabawki będzie to dla niego motywacją do poraczkowania w tym kierunku . Raczkowanie polega na ruchu skrzyżnym prawa noga lewa ręka i na odwrót, pomocne mogą być też zabawki dmuchane najlepiej posłuży tu dmuchany walec, który należy wsnuąć pod paszki malucha.

Raczkujący po podłodze malec narażony jest na różne niebezpieczeństwa ponieważ w zasięgu jego rączek mogą znaleźć się zagrażające mu przedmioty. Dlatego warto pomyśleć aby na ten czas zabezpieczyć gniazdka elektryczne znajdujące się tuż nad podłogą. Można to zrobić stosując specjalne osłonki. Bezpieczniej dla dziecka będzie jeśli nie będzie narażone na ostre kanty mebli czy otwartą szufladę. Kanty mebli można także zabezpieczyć osłonami, a szuflady po prostu zawsze zamykać. Zawsze starajmy się aby podłoże po którym raczkuje malec było czyste, jeśli mamy zwyczaj przykrywania stołu obrusem czy serwetą powinniśmy z tego zrezygnować ponieważ może to grozić katastrofą.