Publiczne czy prywatne przedszkole – które wybrać?

Każdemu rodzicowi zależy, aby jego dziecko chodziło do najlepszego przedszkole. Jak jednak takie znaleźć? Czy poza wysokością comiesięcznych opłat przedszkole prywatne bardzo różni się od publicznego?

Wybór przedszkola to poważny dylemat dla większości rodziców. Często nawet po dokonaniu wyboru towarzyszy im przekonanie, że może ich decyzja mogła być inna. Może warto było wybrać przedszkole prywatne? A może to tylko mit, że prywatne jest lepsze od publicznego?

Co różni przedszkole publiczne od prywatnego? Przede wszystkim organ finansujący. W przypadku przedszkola publicznego jest to najczęściej samorząd lub gmina. Prywatne prowadzone jest przez osoby fizyczne a także fundacje lub stowarzyszenia. Organ finansujący przedszkole publiczne daje możliwość bezpłatnego przebywania w nim jedynie do godziny 13 oraz realizację podstawy programowej jedynie 5 godzin. Przedszkole prywatne z reguły nie nakłada takich ograniczeń.

Kto sprawuje kontrolę nad przedszkolami publicznymi? Podlegają one Ministerstwu Edukacji Narodowej – to ono określa wymagania względem nauczycieli, podawanych posiłków, wielkości pomieszczeń oraz ich wyposażenia. Przedszkola prywatne nie podlegają kontroli ministerstwa.

Te różnice żaden sposób nie odbijają się jednak na jakości opieki sprawowanej nad przedszkolakami. Decyduje o tym zaangażowanie kadry nauczycielskiej oraz dyrektora placówki. Nauczyciele z tzw. powołaniem nawet przy niewielkim budżecie potrafią stworzyć dzieciom idealne warunki do rozwoju i nauki. Zabawa na dworze czy ciekawe spotkania, np. ze strażakiem nie wiążą się z wysokimi kosztami.

Jak znaleźć przedszkole idealne?

W przypadku dzielnic Bielany, Białołęka lub Bemowo warto zerknąć na przedszkole Bajeczka. Bajeczka posiada w Warszawie trzy lokalizacje więcej o tym można znaleźć na przedszkole Białołęka.

Spróbuj porozmawiać ze znajomymi na temat przedszkola do którego uczęszczają ich pociechy. Posłuchaj ich opinii, doświadczeń. Jeśli zdecydujesz się na przedszkole prywatne sprawdź koniecznie kwalifikacje pracowników (pamiętaj, że nie jest to kontrolowane przez ministerstwo). Odwiedź przedszkola, które bierzesz pod uwagę, porozmawiaj z dyrekcją oraz nauczycielami – to powinno znacznie ułatwić ci podjęcie ostatecznej decyzji.